Dette er tekstversionen af Find en forsker
Klik her for at komme til den grafiske version af Find en forsker

Forside - Læs op - Sitemap


Find en forsker


 Alfabetisk liste over forskere tilknyttet Psykiatrisygehuset i Region Syddanmark

NAVN

ANSAT VED

EKSPERTVIDEN OM

FORSKNINGS-CV

Aida Bikic
27577351
aida.bikic@rsyd.dk 

Børne- og ungdomspsykiatrisk ambulatorium, Aabenraa

ADHD
Kognitiv træning for ADHD
Neuropsykologi
Kognitive test
ADHD neurologi
Kognitiv træning for skizofreni

Læs mere om Aida Bikic og hendes forskning her

Allan Hvolby
99447300
allan.hvolby@rsyd.dk

Børne- og ungdomspsykiatri, Esbjerg

ADHD
Søvnforstyrrelser
Kost og ADHD

 

Anette Søgaard Nielsen
29135825
ansnielsen@health.sdu.dk

Enheden for klinisk alkoholforskning

Alkohol
Alkoholafhængighed
Behandling af alkoholafhængighed
Brug af videokonference i behandling
Internetbaseret behandling for misbrug

Læs mere om Anette Søgaard Nielsen og hendes forskning her

Bent Nielsen
51644055
bent.nielsen@rsyd.dk

Psykiatrisk afdeling, Odense

Alkoholmisbrug
Misbrug hos svært psykisk syge
Sundhed og svær psykisk sygdom
Tværsektorielt samarbejde
Kvalitetsudvikling i psykiatrien

 

Cathriona Cantio
99448688/24658731
cathriona.cantio@rsyd.dk

Forskningsenheden, Børne- og Ungdomspsykiatri Odense

Autismespektrum forstyrrelser
Kognition
Autisme hos småbørn
Theory of mind
Eksekutive vanskeligheder

Læs mere om Cathriona Cantio og hendes forskning her

Frederik A. Gildberg
51640965
Frederik.alkier.gildberg@rsyd.dk

Psykiatrisk Afdeling Middelfart og Institut for Regional Sundhedsforskning

Reduktion af tvang i retspsykiatrien
Akut/intensiv psykiatrisk sygepleje
Retpsykiatrisk sygepleje
 

Læs mere om Frederik Gildberg og hans forskning her

Jens Peter Hansen
99447151
jens.peter.hansen@rsyd.dk

Forskningsenheden, Psykiatrisk Afdeling Esbjerg, Institut for Regional Sundhedsforskning 

Kognitive forstyrrelser ved skizofreni
Shared Care ved angst og depression
Telepsykiatri

Læs mere om Jens Peter Hansen og hans forskning her

 

Kjeld Andersen
kjeld.andersen@rsyd.dk
65414151
 

Psykiatrisk Afdeling, Odense
Klinisk Institut, SDU

Demens
Alkoholproblemer hos ældre
Skizofreni hos ældre
Depression hos ældre


Læs mere om Kjeld Andersen og hans forskning her

Kristine Hæstrup Hindkjær Tarp
ktarp@health.sdu.dk
65509359


Enheden for Klinisk Alkoholforskning
 

Telemedicinsk alkoholbehandling

 

Linda Kærlev
linda.kaerlev@rsyd.dk
21157441

Center for klinisk Epidemiologi og Forskningsenheden for Klinisk Epidemiologi,
OUH afdeling for Kvalitet og Forskning

ADHD
Stress
Depression
Biomarkører
Kroniske og akutte somatiske ledsagesygdomme
Psykosociale og psykoligiske faktorer ved kronisk sygdom
Reproduktiv sundhed
Arbejds- og socialmedicin

Læs mere om Linda Kærlev og hendes forskning her.

Maria Brink
maria.brink@rsyd.dk
65415173

Forskningsenheden for Psykiatri, Klinisk Institut, SDU

Ældre med skizofreni

 

Mia Beck Licthenstein
mialic@rsyd.dk
99448586
24797943
 

Telepsykiatrisk Center, Odense
Institut for psykologi, SDU
 

Træningsafhængighed
Spiseforstyrrelser
Tvangsmotion

Læs mere om Mia Beck Lichtenstein og hendes forskning her

 

Monika Pankiewcz-Dulacz
monica.pankiwicz@rsyd.dk
50152484

Psykiatrisk Afdeling Aabenraa

Infektioner hos patienter med skizofreni

 

Tore Bjerregaard Stage
tstage@health.sdu.dk
65503678

Klinisk farmakologi, Institut for sundhedstjenesteforskning, SDU

Farmakogenetik
Lægemidlet Perikon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk