

|
|||
Til september fejres der ti-års jubilæum på Banegårdspladsen i Vejle, hvor Center for Traume- og Torturoverlevere (CETT) siden 2001 har behandlet flygtninge med traumer efter krig, flugt og tortur. Undervejs har centret gennemgået en rivende udvikling, men åbent hus-arrangementer har det været småt med. Og så er det jo svært at vide, hvad man skal forvente sig af gæster.
- Faktisk var det lidt af et diskussionsemne. De mest pessimistiske gættede på, at der ville komme 20, mens optimisterne skød på godt 50. Vi talte i alt 52 gæster, så det overgik vores forventninger, konstaterer en glad Azra Hasanbegovic, uddannelseskonsulent på CETT og tovholder på åbent hus-arrangementet.
Fra 16 til 18 blev gæsterne vist rundt og tilbudt foredrag, filmfremvisning, småkager og svar på deres spørgsmål. De fleste havde en særlig interesse for området, som den pensionerede sprogskolelærer, der havde haft elever i behandling på CETT. Men ud over fagfolkene kiggede både politikere, præster og helt almindelige mennesker indenfor på Banegårdspladsen 1.
- Vi havde gæster fra Esbjerg, Kolding, Fredericia og Vejle, og folk var meget aktive og interesserede. Flere efterspurgte undervisning på området, så det vil vi forsøge at være dem behjælpelige med, fortæller Ole Qvortrup, chefkonsulent i CETTs afdeling for Uddannelse og Udvikling.
Qvortrup forsikrer, at der ikke går ti år mere, før centret åbner dørene igen. Tværtimod: Planen er, at åbent hus-arrangementer fremover skal være et årligt tilbagevendende indslag på CETT.
Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt | Tilgængelighedserklæring