FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
SØG
Psykiatrien i Region Syddanmark Til Region SyddanmarkTil forsiden
ForsidepilKONTAKTpilSikker e-mail

Sikker e-mail

Personfølsomme oplysninger - fx information om patienter - må kun udveksles pr. e-mail, når det sker fra/til en såkaldt ’sikker e-mail' adresse.

Den fælles sikre e-mail adresse for Psykiatrien i Region Syddanmark hedder: psykiatrisygehuset@rsyd.dk

Sygehusledelsens sikre e-mail adresse er: psykiatri.sygehusledelse@rsyd.dk    


E-mail adresser og signeringsmærker

Sygehusledelsen
psykiatri.sygehusledelse@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-SYGEHUSLEDELSE-RSYD}}

Psykiatrien i Region Sydddanmark
psykiatrisygehuset@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Haderslev og Augustenborg
Psyk.haderslev.augustenborg@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-HADAUS-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Esbjerg-Ribe
Psyk.Esbjerg@rsyd.dk 
Signeringsmærke: {{PSYK-ESBRIBE-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Kolding
Psyk.Kolding@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-KOL-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Middelfart 
Psyk.Middelfart@rsyd.dk  
Signeringsmærke: {{PSYK-MID-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Odense
Psyk.Odense@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-ODE-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Svendborg
Psyk.Svendborg@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-SVB-RSYD}}

Psykiatrisk Afdeling Vejle
Psyk.Vejle@rsyd.dk 
Signeringsmærke: {{PSYK-VEJ-RSYD}}

Børne- og Ungdomspsykiatri Augustenborg
Psyk.bu.Augustenborg@rsyd.dk 
Signeringsmærke: {{PSYK-BU-AUG-RSYD}}

Børne- og Ungdomspsykiatri Kolding
Psyk.bu.Kolding@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-BU-KOL-RSYD}}

Børne- og Ungdomspsykiatri Odense
Psyk.bu.Odense@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-BU-ODE-RSYD}}

Børne- og Ungdomspsykiatri Esbjerg
Psyk.bu.Esbjerg@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-BU-ESB-RSYD}}

PsykInfo
Psykinfo@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-PSYKINFO-RSYD}}

Afdeling for Traume- og Torturoverlevere
att@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYK-TRAUMETORTUROVERLEVERE-RSYD}}

Service
Service@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{SERVICE-PSYK-RSYD}}

Sikker e-mail til Psykiatri- og Socialstaben, Region Syddanmark
E-mail:
psykiatri@rsyd.dk
Signeringsmærke: {{PSYKIATRI-RSYD}}

Sikker e-mail til Region Syddanmarks kommuner
Ajourførte sikre e-mail adresser til kommunerne kan findes her: 

https://bdkv2.borger.dk/foa/Sider/default.aspx?fk=22&foaid=11541520&pfid=19

NB!
For at kunne sende sikker e-post skal du have nem-ID og et særligt tillægsprogram, koblet op på din e-mail. 

Du kan læse mere om 'sikker e-mail', bestille nem-ID og installere tillægsprogrammet til dit postsystem på siden her: https://www.nemid.nu/support/sikker_email/

 


Siden er sidst opdateret 9-9-2013
Psykiatri



Psykiatrien i Region Syddanmark | Teglgårdsparken 26 | 5500 Middelfart | psykiatrisygehuset@rsyd.dk | Find telefon