Gå til indhold
FORSIDEN | FOR ANSATTE | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |

Psykiatrien i Region SyddanmarkTil forsiden

Hvem er Psykiatriens Medicinrådgivning

 

 

Psykiatriens Medicinrådgivning

 

Hvem er vi?

Psykiatriens Medicinrådgivning består af 6 farmaceuter som dækker 4,2 fuldtidstillinger internt og eksternt psykiatrisygehuset.

Kontakt

Farmaceuterne dækker såvel primær- som sekundærsektoren.

Herunder kan du se hvilken farmaceut der er tættest på dig.

Vi kan kontaktes på mail eller telefon.

Du kan altid skrive til os på psykiatriens.medicinraadgivning@rsyd.dk / PsMr@rsyd.dk

 

 

 
MWN

Teamleder.

Primær sektor (almen praksis, kommuner i Region Syddanmark), Voksenpsykiatrisk afdeling Aabenraa

 

Merete Willemoes Nielsen

Farmaceut, ph.d.

 

Tlf: 24 79 79 67

Mail: merete.willemoes.nielsen@rsyd.dk

 

 

Voksenpsykiatriske afdelinger samt tilhørende lokalpsykiatrier i Esbjerg og Vejle

 

Mette Gulløv

Klinisk farmaceut

Telefon: 61 61 44 47

Mail: Mette.Gullov@rsyd.dk

 

 

 

 

  Voksenpsykiatrisk og Børne-/Ungdomspsykiatrisk afdeling i Odense

Voksenpsykiatrisk afdeling i Middelfart

 

Per Sveistrup Hansen

Klinisk farmaceut

Telefon: 2363 1785

Mail: Per.Sveistrup.Hansen@rsyd.dk

 

 

 

                 

 

RADS-behandlingsvejledninger, sekretær Lægemiddelkomiteen, forbedringskonsulent

B&U Sydjylland

 

Tina Hoff Duedahl

Farmaceut, ph.d.

 

Tlf: 24 99 84 39

Mail: tina.hoff.duedahl@rsyd.dk

 

 

                        

 

Primærsektoren (almen praksis, kommuner i Region Syddanmark), lokalpsykiatrien Odense og Middelfart

 

Mette Gunilla Lundberg

Farmaceut

 

Tlf: 24 79 79 96

Mail: mette.gunilla.lundberg@rsyd.dk

 

 

 

 

Psykiatrisk afdeling og Lokalpsykiatrien i Svendborg

 

Jolene Henriksen

Klinisk farmaceut

 

Telefon: 2965 9044

Mail: Jolene.Pilegaard.Henriksen@rsyd.dk

 

 

Læge

 

Maija Bruun Haastrup

Specialllæge i klinisk farmakolog

 

Mail: Maija.Bruun.Haastrup@rsyd.dk

 

 

 

 


Siden er sidst opdateret 5-8-2019



Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt